
Szívós vagy turbós benzines? Melyiket válasszuk, ha használtat keresünk?
2026.05.11.
Milyen gyanús jelei vannak, hogy a jármű órája vissza volt tekerve?
2026.06.05.Az autó lassítására, megállítására több módszer is van. Használhatjuk a motorféket, vagy a fékpedál lenyomásával csökkenthetjük a sebességet. Mindkét esetben elérhetjük a célunkat. Felmerülhet ugyanakkor néhány kérdés. Melyik a jobb módszer? Mikor fogyaszt kevesebbet az autó? Melyik a biztonságosabb megoldás?
Az elsődleges szempont

épHa autóba ülünk, akkor a legfontosabb szempont, hogy minden baj nélkül, épen érkezzünk meg a kijelölt úticélunkhoz. Ehhez tökéletes műszaki állapotban lévő autó kell, és kipihent, figyelmes sofőr. Ha valamelyik nem megfelelő, akkor nagymértékben nő a balesetveszélyes helyzetek kockázata, és csökken ezek elkerülésének lehetősége. Ugyanis a legfontosabb a biztonság.
Ehhez pedig egyrészt hibátlanul kell működnie minden berendezésnek, köztük a fékeknek is, hiszen szükség van rá, hogy bármikor, akár hirtelen is meg tudjunk állni, ha a forgalmi helyzet úgy kívánja. Másrészt pedig kell hozzá egy körültekintő sofőr, aki fel tudja mérni a veszélyes helyzeteket, és nem fogja például tövig nyomni a fékpedált, ha átrepül az úton előtte hirtelen egy falevél, így kockáztatva, hogy belerohanjon az autóba az őt követő, figyelmetlen sofőr.
A biztonsági kérdés persze nem csak a hirtelen fékezéskor áll fenn, hanem akkor is, amikor tervezetten kívánunk megállni a járművel. Sűrű városi forgalomban ugyanis nem ajánlott több száz méterrel a lámpa előtt üresbe tenni a kocsit, hogy majdcsak elgurul a kereszteződésig, ugyanis ezzel nem csak feltartjuk a forgalmat, de nem is tudunk reagálni, ha hirtelen gázt kell adnunk, egy felénk közeledő veszélyforrás miatt.
Melyiket használjuk?
Persze alkalmazhatjuk a gurulás technikáját, ha ezzel nem zavarjuk a forgalom többi részvevőjét. Régebbi autók esetében előszeretettel nyúltak ehhez a megoldáshoz a sofőrök, hiszen a karburátoros kocsik kevesebbet fogyasztottak, ha üresbe tettük a járművet, és elporoszkáltunk velük egy darabig. Alapjáraton ezek a motorok természetesen továbbra is működnek, így nem szűnik meg teljesen a fogyasztás, sőt talán többet elhasználunk, mint akkor, ha egészen a megállásig sebességben hagyjuk a kocsit. A mai modern autók ugyanis már gázelvételkor leállítják az üzemanyag befecskendezést, így csökkenthető ebben az esetben is az üzemanyagok elégetésének üteme, miközben a motorfék használatával szépen lelassul a kocsi.
Ráadásul bármikor gázadással azonnal gyorsíthatunk, ha valamilyen közlekedési helyzet úgy kívánja. Utóbbi esetben az irányíthatóság sem szenved csorbát, hiszen sebességben a hajtott kerekek kapcsolatban vannak a motorral, így könnyebb korrigálni, ha a jégen vagy egy olajfolton megcsúszik a kocsi fékezés közben. Mindkét esetre igaz ugyanakkor, hogy csökkenti a fékberendezések terhelését, ezáltal elnyújtható a csereperiódusuk időpontja. A motorfék vagy az üresben gurulás során kevesebbet kell nyomni a fékpedált, ezáltal tovább bírhatja a fék bowden, kevésbé kopik a fékbetét és a féktárcsa, és a gumiabroncsokat sem terheljük feleslegesen.
Használhatjuk tehát bármelyik módszert, legyünk nagyon körültekintőek, és vigyázzunk a körülöttünk közlekedőkre. A motorfék alkalmazása hatásosabbnak és biztonságosabbnak tűnik, de alkalomadtán az üresben gurulás is megvalósítható, ha nem zavarunk vele senkit. A lényeg azonban az, hogy ne hagyjuk magára a járművet, és szükség esetén azért használjuk a fékpedált is, hogy időben megálljunk a kocsival, ha rosszul számoltuk ki a gurulás vagy a motorfék működéséhez kellő távolság hosszát.


