A közutak állami vagy önkormányzati, míg a magánutak természetes személyek vagy jogi személyek tulajdonában lévő utak. Melyiken közlekedhet bárki, és melyiken nem? Hogyan zárhatjuk le a nagyközönség elől a tulajdonunkban lévő magánutat, ha nem szeretnénk, hogy idegenek mászkáljanak rajta?
Szabad vagy nem szabad?
A közutakon mindenki szabadon közlekedhet, ezeknél semmilyen megkötés nincs, bárki, bármikor, nyugodtan használhatja. Ezzel szemben a magánutak két különböző csoportba sorolhatóak: közforgalom elöl elzárt és közforgalom elöl el nem zárt utak. Hiába számít tehát magánterületnek egy út, ha utóbbi kategóriába tartozik, akkor kénytelenek vagyunk elviselni, hogy mások is járnak rajta. Ezen persze megpróbálhatunk változtatni, ehhez a közlekedésügyi hatóság engedélyét kell beszereznünk. Miért van erre szükség? Mi kell ahhoz, hogy megkapjuk az engedélyt? Mi változik akkor, ha megvannak a szükséges papírok? Ha sikerül a közforgalom elöl elzárt kategóriába soroltatnunk a magánutat, akkor szabadon lezárhatjuk sorompóval, kapuval vagy más fizikai eszközzel, behajtani tilos jelzőtáblával, és magánút feliratot tartalmazó táblával is, így ezek után már nem szabad idegeneknek használni a mi magánterületünket az áthaladásra. Azonban az engedély megszerzése nem mindig egyszerű feladat, hosszas procedúrát kell végigjárnunk. Ráadásul, ha a hatósági eljárás még nem zárult le, vagy nem jártunk sikerrel, és bármilyen módon akadályozzuk a szabad közlekedést papíron közforgalom elöl el nem zártnak minősülő magánúton, akkor bírságra is számíthatunk, hiába hivatkozunk arra, hogy a mi tulajdonunk a terület. Mit kell tennünk ahhoz, hogy átminősítsék az utat, a közforgalom elöl elzártra?
Hatósági határozat kérése
Ha meguntuk, hogy a mi tulajdonunkon járnak keresztül az emberek, akkor kérhetjük a hivatalnál, hogy vizsgálja meg annak a lehetőségét, átminősíthető-e az út közforgalomtól elzárt kategóriába. Ekkor a közlekedési hatóság az alábbiakat veszi figyelembe: elsősorban a szomszédos ingatlanok tulajdonosait nézi, hogy az adott út elzárása csorbítja-e a jogaikat, azután is szabadon el tudnak-e jutni az otthonaikba, ha nem használhatják már ezt az utat. Emiatt a legtöbbször, a kérelem sikeres elbírálásához az ő hozzájáruló nyilatkozatai szükségesek. A hatóság feladata továbbá felmérni, hogy az ingatlan közművel ellátott-e, ebben az esetben a közműszolgáltató jóváhagyása is kell az átminősítéshez. További esetek miatt is kaphatunk nemleges választ, például, ha nem csak a szomszédok és a közművek használják a magánutat, hanem nagyszámú átmenő forgalom is jellemzi. Ilyen esetben a hatóság a köz érdekében dönthet úgy, hogy az eredeti állapotot tartja fenn. Ha azonban a közlekedésügyi hatóság helyt adott a kérésünknek, és egy kiadott új határozattal átminősítette az utat a közforgalomtól elzárt kategóriába, akkor sem szabad azonnal lezárnunk azt. Mielőtt sorompót vennénk, közlekedési táblákat minden ki-, és bejárathoz, vagy éppen betontömböket, hogy még véletlen se járjon többet arra senki, van egy feladatunk, be kell jelentenünk a változtatást. Irány a hivatal, hogy a közlekedési hatóságtól kapott engedély bekerüljön az ingatlan-nyilvántartásba, ahol átminősítik a saját tulajdonú utunkat, közforgalom elöl el nem zárt magánútról, közforgalom elől elzárt magánútra. Ezután már indulhat a barikádépítés, az út elzárása, a magánút tábla kihelyezése, és joggal kérhetjük számon azt, aki ennek ellenére megpróbál a mi utunkon közlekedni, ha nem adtunk erre engedélyt.