Ha valaki meg szeretne tanulni kocsit vezetni, de fél attól, hogyan boldogul a sebességváltó kezelésével, akkor sem kell lemondani a lehetőségről, nyugodtan beiratkozhat egy autósiskolába, hiszen már lehetőség van arra is, hogy csupán az automata váltós autókra szerezzünk vezetői engedélyt. Milyen előnyei és hátrányai vannak az automata váltós jogosítványnak?
A jogosítvány megszerzésének feltételei
Ha jogsit szeretnénk szerezni, akkor néhány feltételnek meg kell felelnünk, különben elutasítják a jelentkezésünket. Az első lépés, hogy töltsük be a tizenhat és fél éves kort, a legtöbb autósiskola ugyanis innentől már vállalja a KRESZ-oktatásunkat, igaz vizsgát csak három hónappal később tehetünk, a forgalmi vizsgára pedig akkor engednek, ha betöltöttük a tizenhetet is. Igazolnunk kell, hogy elvégeztük a nyolc osztályt, valamint érvényes orvosi igazolással is kell rendelkeznünk, hogy alkalmas az egészségi állapotunk a vezetéshez. Kizáró ok a jelentkezéskor, ha valamilyen korábbi vétség miatt el vagyunk tiltva a vezetéstől. Ha minden rendben és igazoltuk magunkat érvényes okmányokkal, akkor már csak azt kell eldöntenünk, hogy milyen típusú járműre szeretnénk vezetői engedélyt szerezni. Az automata váltós autók elterjedésével ma már lehetőségünk van ugyanis arra is, hogy csak ezekre tegyük le a B kategóriás jogsihoz szükséges vizsgát. Milyen előnyei vannak, miért válasszuk ezt az opciót? Ha úgy érezzük, hogy nehezen tudjuk megtanulni a sebességváltó kezelését, miközben a forgalomra is figyelnünk kell, ráadásul van lehetőségünk a jogosítvány megszerzése után automata váltós autót vezetni, akkor választhatjuk ezt a módot.
Az automata váltós jogosítvány hátránya
Az autóvezetéstől nem szabad megijedni, könnyen megtanulhatóak a szabályok, rutinszerzéshez pedig csak annyi kell, hogy ezeket betartva minél többet közlekedjünk. Akkor találkozunk a legtöbb forgalmi helyzettel, amelyeket meg kell oldanunk úgy, hogy elkerüljük a balesetveszélyes helyzeteket, méghozzá egyszerű módon: figyelünk az autónkra és másokra. Minél rutinosabb egy sofőr, annál könnyebben, biztosabban reagál a különböző kétes szituációkra. Persze, ha valaki bizonytalannak érzi magát, akkor könnyebben megtanulhatja egy automata váltós kocsin az alapokat, így nem kell a sebességváltó kezelésére figyelni, jobban szemügyre vehetjük a forgalom többi részvevőjét. Ugyanakkor, ha lehet hinni a statisztikáknak, akkor a világ felnőtt lakosságának hatvan százaléka rendelkezik jogosítvánnyal, így kijelenthető, hogy ha néhány milliárdnyian meg tudták csinálni, akkor nekünk is jó esélyünk van letenni a vizsgákat. Ha azonban mégis az egyszerűbbnek tűnő, automata váltós vezetői engedély megcsinálása mellett döntünk, akkor jó, ha tudjuk, hogy milyen hátránya van. A jogosítványhoz minden esetben ugyanazon a folyamaton kell átesnünk: a KRESZ vizsga semmiben nem különbözik, és a vizsga előtti idő, amit kötelezően a forgalomban kell eltöltenünk is ugyanúgy minimum harminc óra, ha ügyesek vagyunk. Ha persze nehezebben megy, akkor ennél jóval több is lehet, mire az oktató úgy dönt, hogy eljött a pillanat, hogy a vizsgabiztos előtt megmutathassuk a tudásunkat. Az egyik különbség, hogy az autósiskolák általában felárat számolnak fel a gyakorlati óradíjakra, ha automata váltós kocsit választunk, ami öt-tíz százalék többletköltséget jelent. A másik hátrány pedig az, hogy az így szerzett jogosítvánnyal nem vezethetünk manuális váltós autókat, amelyet a vezetői engedélyben jelölnek is, így a hatóság könnyedén ellenőrizni tudja, és szükség esetén meg is büntethet.