Az autó számos alkatrészből áll, amelyek közül az egyik legfontosabb az akkumulátor, amely nélkül nem tudnánk beindítani a járművet. A folyamatos terhelés miatt azonban előbb vagy utóbb elhasználódik, és már nem tudja elvégezni a feladatát, cserélni kell. Mit tegyünk a használt akkumulátorokkal?
Mikor kell cserélni?
Az autó akkumulátora idővel veszít az erejéből. Minél tovább használjuk, annál kevesebb energia leadására képes, annál nehezebben tud visszatölteni az elem. Mi ezt úgy vehetjük leginkább észre, hogy rosszabbul működnek az áramfogyasztó eszközök, lassabban vagy egyáltalán nem tudjuk munkára bírni az ablakemelőt, halványabb fényt ad a műszerfal, az autó lámpái is mintha sokkal kisebb területet világítanának meg, mint amit megszoktunk. Végül pedig oda jutunk, hogy hiába próbálkozunk az autó beindításával, ha az akkumulátor már nem tud elég energiát biztosítani az önindítónak, akkor az eszköz nem tudja munkára fogni a motort. A legtöbb akksi csereperiódusa öt-hat év, de persze vehetünk jobb minőségűeket, amelyek kicsit tovább bírják, azonban ezeknek az ára is magasabb. Olyan is előfordulhat, hogy zárlatos lesz az eszköz, ami miatt egyik pillanatról a másikra adja fel a szolgálatot, és persze egy balesetben is sérülhet az alkatrész, amely után kénytelenek vagyunk cserélni. Mi legyen a tönkrement akkumulátorral? A kukába nem dobhatjuk, hiszen veszélyes anyagot tartalmaz, az erdő szélén sem tehetjük le, amikor azt hisszük, hogy nem lát senki, mivel egyrészt a környezetet szennyezi, másrészt szabálysértést is elkövetünk, ami után még büntetést is fizethetünk, ha mégis észreveszi valaki. Arról nem is beszélve, hogy nem szép dolog szemetelni. Mihez kezdjünk hát vele?
Leadhatjuk a megfelelő helyeken
A legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha az autószerelő műhelyben cseréltetjük az elhasználódott akkumulátorunkat. Ők ugyanis visszaküldhetik a régit a gyártónak, akinek visszavételi kötelezettsége van, azonban ők sem járnak rosszul, ugyanis több, mint kilencven százalékban újra tudják hasznosítani a visszakapott darabokat. Ha mi magunk cseréljük ki az akkumulátort, akkor két dolgot tehetünk. A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának tájékoztatása szerint a sértetlen akkukat, amelyek nem szivárognak, nem lyukasak és nincsenek megduzzadva, biztonságosan leadhatjuk a használt elem gyűjtő pontokon. Javaslatuk szerint az érintkezőket szigetelőszalaggal ragasszuk le, hogy véletlenül se kerüljenek kontaktba egymással a leselejtezett elemek. Magánszemélyként ezen felül lehetőségünk van a hulladékudvarokban is ingyenesen leadni a használt akkumulátorokat, mint veszélyes hulladék, ők gondoskodnak a tárolásukról és visszajuttatásukról a gyártónak. Szintén ide kell eljuttatnunk a sérült, kidudorodott elemeket, vagy azokat, amelyeken repedés, horpadás, esetleg szivárgás észlelhető. Azokat az eszközöket is sérültként kell kezelni, amelyek hosszabb távon vízzel érintkeztek, beáztak vagy vízbe merültek. A könnyen előforduló korrózió miatt veszélyesek lehetnek. Nagyon vigyázzunk a sérült akkumulátorokra szállítás közben, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérhetjük a hatóság segítségét. A szivárgó akkumulátorsav ugyanis égési sérülést okozhat, ha nem vagyunk elég körültekintőek és érintkezik a bőrünkkel. Ráadásul az alkatrész fokozottan tűzveszélyes, és egy esetleges tűz esetén olvadt fémet és mérges gázokat bocsátanak ki magukból. Legyünk tehát nagyon figyelmesek, ha szállítanunk kell egy használt akkumulátort.