Ha szeretünk vezetni és még pénzt is jó lenne keresni vele, akkor nem rossz ötlet, hogy taxizásra adjuk a fejünket. Milyen feltételeknek kell megfelelnünk? Milyen autóra van szükségünk hozzá? Megpróbáltuk körbejárni a témát.
Taxis vizsga
Ha döntésre jutottunk, és a taxizásban látjuk a jövőnket, akkor külön vizsgát kell tennünk. A jelentkezésnek vannak feltételei: be kell töltenünk a huszonegyedik életévünket, és legalább két éve rendelkeznünk kell B kategóriás vezetői engedéllyel. Hiába tesszük le tehát tizenhét évesen a jogosítványt és vágyunk arra, hogy idegen embereket fuvarozzunk városszerte, egy kicsit várnunk kell, hogy hozzáfoghassunk. Ha letelt a kellő idő, és még mindig nem mondtunk le róla, hogy ezt a szakmát válasszuk, akkor jelentkeznünk kell egy taxis gépkocsivezetői tanfolyamra, amely vizsgával zárul. Számolnunk kell vele persze, hogy ezt nem adják ingyen, de ahhoz, hogy jó fizetésért taxizhassunk, nem tűnik soknak a nagyjából százezer forint környékére tehető díj megtérítése. Ha sikeresen elvégeztük a kurzust, akkor öt évre kaphatunk engedélyt. A vizsga két részből áll: egy KRESZ vizsgát kell tennünk, amelyben az elérhető hetven pontból legalább hatvanhármat kell elérnünk, valamint egy utas-kommunikációval, hatósági előírásokkal, taxis szerződési feltételekkel kapcsolatos tesztet is ki kell töltenünk, ahol a lehetséges huszonöt pontból minimum húsz pontot kell elérnünk a sikerességhez. Persze közben orvosi alkalmassági vizsgán is meg kell, hogy feleljünk, valamint egy PÁV II. vizsgálatra is szükségünk lesz. A taxizás feltétele ugyanis a 2. csoportú orvosi alkalmasság megléte, és a pályaalkalmassági vizsgálat során is felmérnek velünk kapcsolatban néhány szempontot. Itt elsősorban arra kíváncsiak, hogy hogyan tűrjük a monotóniát, mennyire vagyunk kommunikatívak, hogyan tudunk bánni az emberekkel, ezek ugyanis a taxis szakma szerves részét képezik.
Hogyan tovább, ha letettük a vizsgát?
Ha sikeresen átképeztük magunkat taxisofőrré, akkor már csak egy autó kell, amellyel szállíthatjuk az utasokat. Az első kérdés, hogy mely taxi-társasághoz csatlakozzunk, hiszen a legtöbb utas ezeket hívja, kevesen intenek le az utcán taxit, bár erre is lehet példa. Ezután azt kell eldöntenünk, hogy alkalmazottként szeretnénk-e dolgozni, vagy egyéni vállalkozóként. Ez azért sem mindegy, mert az első esetben a cég biztosíthat járművet, míg utóbbi esetben a saját autónkat kell munkára fognunk. Persze mindkét lehetőségnek megvan a pozitív oldala, a saját vállalkozás több bevételt is ígér, mint az alkalmazotti jogviszony. Ahhoz, hogy sárgává varázsolhassuk a kocsinkat, szükségünk van rá, hogy rendelkezzünk fentebb részletezett taxis engedéllyel, valamint kell egy autó, amely nem idősebb tíz évnél. Ha ezek adottak, akkor a törzskönyv, a forgalmi engedély bemutatásával, valamint lízingelt autó esetén az üzemeltetési jogviszony igazolásával kérhetjük a sárga rendszámot. Rendelkeznünk kell taxaméterrel és online pénztárgéppel is. Ha minden feltételnek megfeleltünk, akkor munkába állhatunk, méghozzá azon a területen, ahol letettük a vizsgákat. Nem vezethetünk taxiként az ország bármely pontján, hiszen rendelkeznünk kell helyismereti jártassággal. Persze, ha váltani szeretnénk, vagy másik megyébe költözünk, akkor tehetünk külön vizsgát ezeken a helyeken is, nem kell megvárnunk, hogy leteljen az öt év, ameddig érvényes az engedélyünk. Öt év után pedig mindenképpen továbbképzésen kell részt vennünk és újra sikeres vizsgát kell tennünk.